2 października 2024 w Centrum Prasowym PAP odbędzie się premiera polskiego wydania książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll i Alana Wolfelta. Towarzyszyła jej będzie debata ekspercka pn. „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”.
W debacie udział wezmą Bonnie Carroll, współautorka książki; ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa; płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii; Karolina Suska, doradca edukacyjny Fundacji Dorastaj z Nami oraz Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. Spotkanie prowadzi Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Dorastaj z Nami.
Podczas spotkania uczestnicy omówią zarówno sposoby radzenia sobie z nagłą stratą bliskiej osoby, jak i wyzwania stojące przed tymi, którzy chcą wspierać bliskich po nagłej stracie. Ważnym punktem rozmowy będzie zwrócenie uwagi na to, co uniwersalne w żałobie, w zestawieniu ze specyfiką śmierci osoby pełniącej służbę publiczną, a także omówienie różnicy w przebiegu żałoby u dzieci i osób dorosłych.
– Najnowsza publikacja dwójki autorów, Carroll i Wolfelta to przede wszystkim duchowy przewodnik dotyczący spraw zasadniczych w procesie oswajania bólu. To pomoc dla wszystkich tych, którzy stracili najbliższych i pragną na nowo zdefiniować sens własnego życia. Zawarte w niej wskazówki przyniosą ukojenie nie tylko rodzinie i przyjaciołom poległych na służbie, ale każdemu, kto mierzy się z traumą spowodowaną stratą ukochanej osoby – mówi Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.
Jak ważny jest to temat potwierdzają wyniki badań zlecone przez Fundację Dorastaj z Nami, które wskazują, że aż 90 proc. ankietowanych chociaż raz przeżywało żałobę po śmierci bliskiego. Jest to zatem istotna kwestia społeczna. Jednocześnie jest to temat, który często wywołuje niepokój czy poczucie niezręczności.
– Dla nas pojawienie się na polskim rynku tak wartościowej książki to także początek współpracy z TAPS. Obie organizacje mają ten sam cel – pomagać ludziom, których bliscy polegli lub zostali ciężko ranni na służbie. Wierzymy, że wzajemna empatia i wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi inicjatywami wspierania rodzin i przyjaciół, a zwłaszcza dzieci Bohaterów – dodaje Pawlak.
Polskie wydanie książki to efekt współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Partnerem debaty jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego.
Bonnie Carroll, prezeska i założycielka Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii), przez wiele lat oficer Armii Stanów Zjednoczonych, wdowa po tragicznie zmarłym na służbie generale.
dr Alan D. Wolfelt – ceniony ekspert, pedagog, psychoterapeuta, edukator, doradca osób pogrążonych w żałobie.