Mieliśmy przyjemność wziąć udział w sesji inauguracyjnej II Kongresu ESG – Kobieca Moc w Męskim Świecie, podczas której wpływowe reprezentantki polskiego życia publicznego rozmawiały o roli kobiet we współczesnym świecie w świetle strategii ESG. W tym szacownym gronie znalazła się Magdalena Pawlak – Prezeska Fundacji Dorastaj z Nami.
A wraz z nią Miroslava Keryk – Prezeska Ukraińskiego Domu w Warszawie, Barbara Socha – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Weronika Olena Marczuk – Prezeska TPU – Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy. Rozmowę prowadziła Dominika Sikora – zastępca redaktora naczelnego „Dziennik Gazety Prawnej”.
Podczas debaty Magdalena Pawlak powiedziała: „Kobiety powinny wymagać od świata szacunku dla siebie i mieć te same prawa i przywileje co mężczyźni. To oczywiste. Jednocześnie same muszą uwierzyć w siebie. Zaakceptować swoją kobiecość, rozpoznać swoje mocne strony, zobaczyć swoją wyjątkowość a z cech, które je różnią od mężczyzn, uczynić swoją siłę. Ważne jest także, abyśmy my, kobiety, zrozumiały również wyjątkowość i inność mężczyzn. Trzeba pozwolić kobietom, żeby były kobiece a mężczyznom, żeby byli męscy.”
Jestem psychologiem i poza pracą w Fundacji prowadzę też sesje terapeutyczne i rozwojowe. Z doświadczenia wiem, że tam, gdzie trwa nieustająca walka płci, nie ma ani spokoju, ani współpracy. Zgoda na to kim jesteśmy, daje dużo większe szanse na spełnione, harmonijne życie – zarówno w domu, jak i w pracy.
Chociaż dzisiaj w Ukrainie na pierwszej linii frontu walczą głównie mężczyźni, to po wojnie największy ciężar i zadanie przywrócenia normalności spadnie na kobiety. To kobiety będą musiały poradzić sobie z własną traumą, lękiem o siebie i o swoje dzieci. Ponadto będą musiały stawić czoła problemom swoich mężów, partnerów życiowych czy braci, którzy wrócili z wojny, nierzadko borykając się z PTSD (zespołem stresu pourazowego). Otworzy się wówczas nowa przestrzeń dla naszego pomagania Ukrainie – pomoc psychologiczna. Sądzę, że z jednej strony trzeba będzie przygotować ukraińskie kobiety na tę trudną sytuację a z drugiej, od razu zabezpieczyć wszelkie możliwości konkretnej pomocy. Przed nami jeszcze wiele okazji do wzajemnego zrozumienia, empatii, przyjaznych gestów i zaakcentowania kobiecej solidarności”.
Dziękujemy organizatorom – Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytutowi ESG za zaproszenie do udziału w wydarzeniu.